1Z – Devět


  • 04.11.2019
  • Kategorie: ZENY - A
  • Tag: František Votruba

To je odpověď na soutěžní otázku položenou Kamilem Jášou na Jihostroji během pátého kola extraligy mužů, která zněla: Kolik setů se během pátku a soboty odehrálo při derby v první lize žen mezi Madetou a Hlincovkou? V záři reflektorů a před plnou halou „vyslýchané“ děvčátko správnou odpověď ani omylem dohromady nedalo, ale kolem se našlo možná pár desítek přítomných, které zaskočit nemohl, jednoduše proto, že se jednalo buď o aktéry samotné (hráčky a rozhodčí) či pouze prosté 1-Z-A pozorovatele.

I Madeta letos omladila tým a pokouší se, alespoň z mého pohledu, především zalátat díru na bloku, která se odchodem či absencí zkušených vysokých matadorek na saku objevila. Nám se vrátila do sestavy Danka, pro kterou začala sezona naplno až nyní. Není to v útoku ještě úplně ono, ani nemůže být, ale není důvod k panice, jsem si zcela jist, že se to v řádech tréninků a zápasů srovná do „normálu“. Takže klídek, ono to naskočí, tvůj přehled, spolehlivost a uhrávání těžkých balónů budeme, Danďo, letos ještě potřebovat. Jo a ten servis trochu zafixuj a procvič, trochu víc. 😊 Do sezónně plného stavu tak chyběla jen Aduš. Kupodivu to moc nevadilo, neboť Nella zahrála vážně dobře. Ke spolehlivému servisu přidala jednonožky a hlavně bloky! Stejně tak se oba zápasy vyvedly Šimíkovi, přibylo jistoty, chycených bomb díky správnému postavení a včasnému chození za blok. Jen je potřeba za tím blokem ještě hrát. Jasně že je to obtížné a je to hlavně o reflexu, ale právě proto je nezbytné si dopředu nastavit hlavu tak, že budu hrát, pak i ten reflex bude rychlejší.

Bylo by chybou, kdyby zůstalo bez povšimnutí, že si v pátek odbyl svůj první prvoligový start mezi ženami Kosík (ročník 2002) a stejně tak jako jeho vrstevnice dříve, i on se svého úkolu zhostil na výbornou. Ať ti, Kosíku, starty přibývají.

Nebylo to tentokráte v Rudolfově ani na jedné straně takové galapředstavení a oslava volejbalu jako vloni, ale od samého začátku prokazovali oba aktéři derby odhodlání a bojovnost. V pátek jsme, kromě prvního setu, kdy se enormně dařil servis zejména Fíkovi, nebyli lepší a neustále dotahovali i přesto, že trenér hostí měl své eso s číslem 18 (Šárka Boušková) dlouho schované v rukávu. Neváhal ho ale v druhé polovině zápasu použít naplno, což i díky našemu nucenému střídání Míši za Hušíka nakonec převážilo misky vah na stranu soupeře. Krádež čtvrtého setu nám pak zajistila jeden bod.

Možná nám však zajistila mnohem víc. Zdálo se mi totiž, že na mladších holkách bylo vidět větší vtažení do hry, kdo ví, třeba už i tento tým považují za ten svůj. No uvidíme, zrak už mi neslouží tak dobře jako kdysi nebo jsem naopak podlehl vlastnímu klamu. I kdyby se jednalo jen o mé zbožné přání, jak víme, i to bývá často otcem myšlenky.

Atmosféra zápasu strhla v rámci možností haly početnou návštěvu, která v závěru vytvořila bouřlivou kulisu. Druhý bod, o který se hrálo v tiebreaku, pro nás vlastně nevisel v pátek moc vysoko, soupeř si jej však s přihlédnutím k celkovému průběhu nejspíše zasloužil přeci jenom více.

Sobota měla odlišný scénář. Madetě chyběla v pátek spolehlivá Hanka a trumfy tak mlaskly na stůl pěkně zostra a od začátku. První set ovládl soupeř, byť často chyboval na příjmu. S touto aktivitou během celého zápasu nepřestal, nabízené pomoci jsme naplno využili v klíčovém druhém setu. Dramatická koncovka se setboly na obou stranách (29:27) se přiklonila na naši stranu a změnila tak rozpoložení hráček. Ještě že tak, nechybělo mnoho a byli jsme dva sety mínus, takto bylo srovnáno. Hrana je ve sportu někdy zkrátka hodně ostrá.

V setu třetím to Madeta rozdýchávala. Není se čemu divit, takhle změkli i jinačí kosíci – Zuzko, teď to není o Tobě. Nebojovala a v podstatě set zadarmo odevzdala. Skóre narůstalo a prakticky v půli setu bylo zřejmé, že bitka se odkládá do toho dalšího. Čtvrtý set se nesl v duchu otázky, kteráže z prvních nahrávaček podlehne dříve tlaku. Tajenku pomohlo vyřešit několik spektakulárních bloků (určitě jeden měla Míša) na naši odchovankyni, která v navazujících výměnách neunesla tíhu okamžiku a situaci své nahrávačce rozhodně neulehčila. V koncovce si tak naše holky vybudovaly drobný náskok skóre, který Madeta už pouze kosmeticky upravila.

Z víkendu tak oněch devět setů přineslo zlepšenou hru a čtyři body do tabulky. Tento týden hrajeme opět doma, kde přivítáme lídra tabulky ze Střešovic, kvalitou možná toho nejsilnějšího soupeře, kterého v tomto soutěžním ročníku potkáme. Budu držet pěsti.