1Z – Tatranfaktor


  • 11.11.2019
  • Kategorie: ZENY - A
  • Tag: František Votruba

Střešovice jsou v 1-Z-A takový maják jistoty. Široký kádr, zkušené hráčky, tradičně pevné vedení. Právem jsou v naší personálně transformačně rozevláté skupině na jejím čele. Dle dosavadních výsledků střešovických a jejich prezentace u nás to vypadá, že aktuálně fungují v následujícím módu. První zápas napepří, soupeře přejedou a ve druhém pak dají prostor lavičce. Možná proces generační výměny zahájili, sic pozvolně, taktéž. Uvidíme, jak obstojí v konfrontaci s Dobřichovicemi, pro mne jsou letos Střešky kandidát na finále.

Ano, čtete dobře, na finále. Velkou změnu totiž doznal formát prvoligové soutěže. Nutno dodat, že jednoznačně změnu k lepšímu. Tedy alespoň podle mne. Minimálně pro týmy, které budou na hraně při dělení skupin po první části. Dosud fungoval územně orientovaný formát, který reagoval na skutečnost, že první ligu hraje pouze jeden moravský klub (divné na tom není vůbec nic, protože v extralize je to téměř zrcadlově naopak, tu hrají pouze dva české kluby). Proto existují dvě skupiny, jihozápad(1-Z-A) a východ(1-Z-B) do kterých svaz každý rok neznámo dle jakého klíče „spravedlivě“ nadělil pražské týmy. Když to neodhadl dostatečně spravedlivě, ovlivnil nechtěně rozložení sil ve skupinách. Po první části čtvrtý tým „těžší“ skupiny se tak právem mohl cítit poškozen systémem, místo boje o horní příčky musel sezónu dohrát ve skupině smrti.

Pro pořádek uvádím, že dosud konstatované si pouze logicky odvozuji z našich předchozích nalosování (během čtyř let jsme nikdy v základní skupině nehráli s nikým z „východu“) a vlastních pocitů po dokončení první části soutěže. Dovedl bych si živě představit, že podobné rozpoložení mohly vloni cítit Nusle. A že to, opět podobně, mohl cítil i svaz, který se zamyslel a zabil hned několik much jednou ranou. Zachoval územní formát základních skupin, eliminoval dopad nerovnoměrného rozdělení a navíc ještě divácky zatraktivnil soutěž. Vložil totiž do „soukolí“ další kolo, posuďte sami:

  1. část - čtyřkolově ve dvou skupinách po 6 družstvech (1-Z-A a 1-Z-B) - beze změny
  2. část - čtyřkolově ve dvou skupinách po 6 družstvech (1-6 a 7-12), družstvům ze započítávají výsledky vzájemných utkání z 1. části, hrají pouze s novými soupeři - beze změny
  3. část - (1-8) play-off na 2 utkání (finále na 4 utkání), klasický pavouk, první hraje s osmým, druhý se sedmým… , stejné pravidlo ctící pořadí po 2.části platí i pro semifinále, nejvýše umístěný postupující pavoukem jde zkrátka vždy na nejníže postaveného

- (9-12) dlouhodobě dvoukolově losem ve dvojicích, družstvům se započítávají výsledky po 2. části, poslední jde do baráže

 

Z hlediska záchrany tedy není nezbytné skončit po první části soutěže do třetího místa. Podstatné je uhrát po druhé části celkové osmé místo a vyhnout se tak „play out“ – třetí části pro 9.-12. místo. Play out samotné přihlíží k celoročním výsledkům, pro posledních šest kol pouze garantuje zápasy s podobně neúspěšnými protivníky. Směrem dolů – vrchol spravedlivosti.

Z hlediska postupu výše naopak klade důraz na březen, kde se teoreticky začíná od nuly. Minimálně první dva celky po základní části však mají v play off záruku prokazatelně slabších soupeřů v podobě šťastně se zachránivších ze skupiny 7-12.

Když se na nový systém podívám pozorněji, nemohu nevidět ještě donedávna platný scénář pro hokejovou extraligu – základní část, Play off a play out, akorát se nehraje předkolo play off, ale rovnou se doplní sedmý a osmý do pavouka. Jestli oni to ti naši „svazáci“ nakonec nezkopírovali od hokejek, jestli on to nebude ten plagiát.

V pátek jsme nastoupili bez první nahrávačky (studijní povinnosti) proti silnější verzi Střešovic. Dokázali jsme statečně vzdorovat tři sety. Ten druhý holky dokonce získaly ve svůj prospěch, maximem třetího se stalo pouze vyvedení suveréna z míry v koncovce. Čtvrté dějství už bylo na Lindu moc, do té doby předvedla srdnatý výkon. Virtuálního „hráče utkání“ si tak převzala nahrávačka hostí, která tvrdila muziku na podání a především excelentně režírovala hru.

 

Jak moc dělala své spoluhráčky lepší se ukázalo v sobotu. Na lavičku k ní navíc přisedla další útočná rutinérka a rázem bylo po střešovické dominanci. S Vendy v základu se holky od začátku chopily nabízené příležitosti. Danka se dle předpokladů zvedá a Kosík plní svou roli řekl bych nad plán. Celé dohromady to přineslo tři body, které ještě teoreticky mohou sehrát svou roli.

O kousek chytřejší budeme hned v tomto týdnu, kdy hostíme Španielku. Nusle. Máme s nimi zatím vyrovnanou bilanci.