1Z – doba pandemická


  • 14.03.2020
  • Kategorie: ZENY - A
  • Tag: František Votruba

Končil-li minulý týden kvůli juniorské soutěži rozpačitě a se smíšenými pocity, těžko by kdo pomyslel, že následující týden skončí ještě podivněji. Již v jeho průběhu bylo zřejmé, že odehrát další dva zápasy nebude bez restrikcí a jeho konec přinesl díky nařízením vlády a následně i svazu radikální řešení – vystavil soutěži stopku. Prozatím dočasnou, ale i to se může průběhem doby změnit. S určitostí lze nyní prohlásit pouze to, že ne každý vir má pochopení pro volejbal. Toto tvrzení podporuje další fakt, že každý vir je primitiv. A každému primitivu je nejlepší se vyhnout.

Nám ostatním je tudíž jasné, že preventivní kroky před globální hrozbou jsou nezbytné, především kvůli pozdržení nákazy v čase. Prostředky jsou omezené, jedinci lze poskytnout kvalitní lékařskou péči, bude-li ji potřebovat, ale nelze ji najednou poskytnout ve stejné kvalitě všem. Stejně tak nelze, aby si všichni v jeden čas vybrali z bankomatu, odvezli domů balík mouky atd. Na tomto principu je naše společnost založena. Mysleme na to. Mějme pro všechna omezení pochopení a porozhlédněme se kolem, zda někdo slabší, typicky nějaká babička či děda, nepotřebuje naši pomoc.

Zpět k volejbalu a sestupovým otázkám. Existují jak pro chvost první ligy, tak pro špičku ligy druhé. Do konce obou soutěží zbývá odehrát čtyři utkání. Nuslím stačí bod, aby je nepřeskočili všichni tři soupeři. Španielka na posledním místě ztrácí čtyři body. Aktuálně není rozhodnuto. Ve druhé lize jsou jasní vítězové dvou skupin, ČVUT Praha a Opava. Ve třetí jsou ve hře ještě třetí Chabařovice, druhý Děčín a aktuálně první Červený Kostelec. Shodou okolností všichni tito soupeři hrají poslední čtyři kola mezi sebou. Ani ve druhé lize tedy není z jedné třetiny jasné, kdo by měl hrát baráž.

Stejně tak není jasné, zda by se baráž hrála, zda druholigoví vítězové baráž přihlásí. Pragmatické řešení je počkat, zápasů nezbývá mnoho. Nesmí se však čekat příliš dlouho, měsíc je akceptovatelný. Kdyby se nedalo rozhodnout sportovní cestou, musela by se soutěž ukončit. Vítěz první ligy by mohl být ten s největším počtem bodů po základní části nebo by nebyl určen. Podobný scénář by určil i adepty na baráž, ale nemohl by stanovit vítěze baráže. Takže by se nabízela i varianta diskriminující všechny adepty postupu výš, totiž variantu nikdo nepostupuje ani nesestupuje.

Přežijme měsíc a budeme chytřejší.