1Z - Boj o záchranu nebo hra o trůn/y?


 • 02.11.2018
 • Kategorie: ZENY - A
 • Tag: František Votruba

Kromě nevýznamných, existují dva zásadní rozdíly mezi první a druhou ligou. Oba se týkají dělení. Tím prvním je prvoligové rozložení dvojkola do dvou hracích dnů ( pátek sobota či sobota neděle ). Venku zkrátka musíte přespat a obětovat tak značnou část víkendu. To je pravděpodobně nejsilnější protiargument na miskách vah, kdy se jako vítěz druhé ligy rozhodujete, zda využijete možnosti získat vyšší soutěž. Druhý rozdíl kopíruje mládežnický formát, kdy se v polovině soutěže stávající skupiny rozdělí, aby se ti podobně úspěšní utkali dále ve skupinách nových. Aby se nějak zohlednila i první část soutěže, body získané s vámi postupivšími ze základních skupin si berete s sebou a hrajete pouze s novými soupeři. Není tak moc prostoru na pozvolný rozjezd, každé zaváhání je znát, obzvláště pak to se soupeřem, který vás bude následovat v další skupině. Chováte-li se jako Jánošíci, kteří bohatým berou a chudým dávají a zároveň vám body s bohatými nepomohou do horní poloviny základní tabulky, půjdete do boje o záchranu z nevýhodné pozice.

V tomto slovensko-malofatranském scénáři jsme se zhlédli minulou sezónu, kdy nám doma se Španielkou, coby klíčovým soupeřem, chyběly hráčky a pravděpodobně pro velký úspěch jsme si jej letos zopakovali, tentokráte pozdní reakcí na vývoj zápasu.

I přes tuto naši libůstku si však myslím, že stále existuje šance se do horních pater nakonec protlačit. Šance je to malá, ale existuje, posuďte sami a počítejte se mnou.

Základní skupinu hraje 6 družstev - ne, nezapomněl jsem na výběr kadetek, ale z našeho pohledu mají v tabulce pouze jediný cíl, totiž znepřehlednit ji. Proto si dovolím repre výběr bez milosti hned od začátku z tabulky vymazat, na šotka se totiž musí přísně. Opakuji, základní skupinu hraje 6 družstev, každý s každým čtyřkolově. Těm, kteří si raději chtějí pošetřit prstíky na odbití vrchem nabízím nonšalantní vzorec, představující počet zápasů pro systém „každý s každým“ kde n je počet družstev    , (n(n-1))/2 , to celé 4x  => (6x5)/2 x 4 a platí, že:

- dohromady se odehraje 60 zápasů => rozdělí se celkem 180 bodů

- každý hraje 5x4 = 20 zápasů => maximálně tak lze získat 60 bodů

Teoreticky a s pomocí PFky ( nic proti nim ), rozdělíme body dle dvou vzorů takto :

60 + 48 + 36 + 24 + 12 + 0 = 180 (druhý prohraje jen s prvním, třetí jen s prvním a druhým atd …)

36 + 36 + 36 + 36 + 36 + 0 = 180   (ještě méně pravděpodobný scénář)

Platí, že třetí místo zaručuje oněch 36+ bodů, například již nyní víme, že první nemůže mít plný počet bodů, ale maximálně 57 atd.   Pro dokreslení níže uvádím počty bodů po loňské a předloňské základní části.

Aktuálně máme na kontě 12 bodů, když k nim přičtu „povinných“ 6 bodů s PFkou, dostávám se na číslo 18, což představuje přesně polovinu bodů k vytoužené „jistotě“ třetího místa. Dalších 18 bodů představuje například šest výher ( kromě těch předpokládaných s PFkou a pochopitelně též nejistých).

Kde těch šest, přesněni osm výher vzít?

Například : 1x doma Nusle, premiérově 1x doma Madetu, 2x venku Španielku , doma 2x PFku, premiérově 1x doma Plzeň a 1x venku Nusle

Je to těžký úkol, ale není nereálný. Já jsem přesvědčen, že je v našich silách. Jsem celkem s lehkým srdcem ochoten vyměnit i výhru s Plzní za další výhru s Madetou či Nuslemi. J

Koncem ledna uvidíme, jak dělení základních skupin dopadne. Dříve než se tak stane si třeba v dalším článku uděláme výlet do nedávné historie soutěže.

 

PS: Zde je umístění loňské a předloňské základní 1Z-A   

 1. VK ČEZ České Budějovice 50
 2. TJ Sokol Dobřichovice 46
 3. Volejbal Plzeň 41
 4. SK Španielka Řepy                26
 5. SK Hlincovka 17
 6. VSK Slavia JU České Budějovice 0

 

 1. VK ČEZ Č.Budějovice 52
 2. Volejbal Plzeň 46
 3. TJ Sokol Nusle 37
 4. TJ Tatran Střešovice 31
 5. SK Hlincovka 13
 6. VŠSK Slavia PF České Budějovice 1