1Z - svět v pohybu a promarněné šance


  • 13.11.2018
  • Kategorie: ZENY - A
  • Tag: František Votruba

Čas se nedá zastavit, svět je v permanentním pohybu a pohyb je život. A každý máme ten svůj aktuální nějak vyměřen. Neustále se něco někam přesouvá, posouvá, stěhuje, někdo s někým bojuje, o něco se snaží a tak dále.

Ani volejbalová první liga žen, jako jedna z mnohých pozemských záležitostí není výjimkou. Pravdou je, že pro většinu účastníků není soutěž nijak trvalá komodita. Není totiž vůbec lehké udržet v amatérské soutěži pohromadě minimálně plus mínus deset hráček, které mají chuť, čas a potřebnou výkonnost. Navíc pro ženskou kariéru platí, že je pro své účastníky výrazně časově omezenější než ta mužská, abych tak řekl, je silně genderově nekorektní. Na rozdíl od chlapa, málokterá ženská vydrží vrcholově sportovat přes pětatřicítku, spíše končí kolem třicítky, protože dnešní medicína ještě není na takové úrovni, aby nahradila její reprodukční schopnost. Výrok lze pochopitelně interpretovat i na opačné pohlaví, takže milé dámy, nic ve zlém, za pokus o vtip se omlouvám, ale je zkrátka fakt, že cca desetiletá kariéra v seniorkách je v převážné většině doprovázena studiem a prvními pracovními zkušenostmi. Slovy Mistra, čas letí jako bláznivý. Než se naděješ, jdeš do volejbalového důchodu.

Získat soutěž lze různě. Trnitou sportovní cestou, koupí licence či dohodou se svazem. Hlincovka hrdě patří do kategorie „trnitá od přípravky“. Při ohlédnutí zpět jsem svou pozornost rozšířil i na Madetu (ta je v kategorii „trnitá od starších žákyň“), a trochu překvapeně zjistil, že v seniorských družstvech to je v podstatě náš souputník. Vraťme se společně do doby, kdy „malá Niky“ (sorry za patos J) pomalu odrůstá juniorské kategorii a už brzy odmítne dosud platný „ópéčko“ scénář.

2Z-KB 2009/2010 - http://www.cvf.cz/souteze/archiv/?skupina=2723 - Madeta postupuje z kraje do 2. ligy

2Z-A 2010/2011 - http://www.cvf.cz/souteze/archiv/?skupina=2802 - Madeta vyhrává 2. Ligu a postupuje do 1. ligy

2Z-KA 2011/2012 - http://www.cvf.cz/souteze/archiv/?skupina=4121 - Hlincovka postupuje z kraje do 2. Ligy

- Madeta - 3. místo v 1Z

2Z-B 2012/2013 - http://www.cvf.cz/souteze/archiv/?skupina=4265 - 6. místo (53 bodů / 36 zápasů)

               - Madeta 2. místo v 1Z

2Z-A 2013/2014 - http://www.cvf.cz/souteze/archiv/?skupina=5057 - 4. místo (51 bodů/32 zápasů)

              - Madeta 2. místo v 1Z

2Z-B 2014/2015 - http://www.cvf.cz/souteze/archiv/?skupina=6010 - 5. Místo (57 bodů/ 36 zápasů)

               - Madeta 1. Místo v 1Z

2Z-B 2015/2016 - http://www.cvf.cz/souteze/archiv/?skupina=7109 – Hlincovka postupuje do 1.  ligy (82 bodů/36 zápasů)

- Madeta 1. místo

1Z-A 2016/2017 - http://www.cvf.cz/souteze/archiv/?skupina=9057 - 9. místo 35 bodů/ 41 zápasů

               - Madeta 1. místo

1Z-A 2017/2018 - http://www.cvf.cz/souteze/archiv/?skupina=10633 -11. místo 32 bodů/ 41 zápasů

               - Madeta 1. místo

 

Co nám pohled zpět ukazuje? Osm let se v ženách pomalu dereme vzhůru a v podstatě se neustále zlepšujeme. Je to díky mladé krvi, kterou prostřednictvím silných ročníků do „áčka“ pumpujeme. Madeta vystřelila jako kometa, pět let měla kádr, který byl schopný hrát o čelo první ligy a následující čtyři roky v 1Z triumfovala. Letos už tomu tak být nemusí. Věřím, že během té dlouhé doby, kdy čas a kariéra plynuly, možná většina hráček snila svůj sen o extralize, na rozdíl od vedení klubu. Takhle zvenčí to vypadá jako promarněná šance. Je-li tomu skutečně tak, je to velká škoda a je mi těch Madetek upřímně líto.

Zanechme však Madetky svému osudu a soustřeďme se na sebe. V pátek holky odehrály zcela mimořádný zápas. Lepší představení jsem od celého týmu dosud neviděl, všechno bylo správně. Atmosféra strhla i početné diváky a byla srovnatelná s dobou minulou, kdy se kadetky praly o extraligu. Doufám, že si ty dnešní na žíněnce přítomné taky něco domů odnesly. Mně osobně se nechtělo z tělocvičny pryč, seděl jsem ještě deset minut na lavičce a vstřebával zážitek, Radim na tom byl na druhé straně podobně a Honza se na chatu již „vyznal“ sám. Myslím, že s výjimkou soupeře to podobně měli všichni přítomní.

V sobotu jsme se pokusili přiblížit pátku a tři sety se to i dařilo. Nusle se ale vrátily ke své (nejspíš dvorní) nahrávačce, šly po nás nekompromisně servisem a na síti se hodně dařilo jedné z věží. My jsme měli bohužel sestavu vyladěnou jen na tři sety, během kterých se nám nepovedlo dobře rozehraný zápas ukončit, a utavili jsme si obě smečařky. Síly zkrátka došly. Z tohoto pohledu je to též taková naše další malá promarněná šance, na stranu druhou bychom před víkendem všichni 4 body brali všemi deseti.

Pojďme dál, naordinovaný bodový plán byl splněn a můj/náš sen na první polovinu tabulky stále žije. Pomalu se blíží další bonbónek v podobě domácího zápasu s Madetou. Budu stručný. Čas dozrál. Přepíšeme dějiny?

PS: Poslední návštěva nebyla špatná, ale stále ještě nemáme „vyprodáno“, nějaké volné místečko by se ještě sem tam našlo. Přijďte se podívat na parádní volejbal. A buďte tam včas, je to derby, pár přespolních přijde.